IT Trans 2014, Karlsruhe, Nemecko. Martin Polák

V utorok 18. februára sme boli štyria študenti z FIIT STU pozvaní spoločnosťou Molpir na výstavu IT Trans, ktorá sa pravidelne koná v meste Karsruhe v Nemecku. Táto výstava je zameraná na využívanie informačných technológií vo verejnej doprave – najmä vo vlakoch a autobusoch.
Výstava bola pre nás mimoriadne zaujímavá z dôvodu, že všetci zúčastnení pracujeme na škole s technológiami v tejto oblasti a to konkrétne so zariadeniami v našom laboratóriu na fakulte – miestnosť 5.36, ktorú veľmi radi prezentujeme aj verejnosti. Najviac sa v ňom venujeme multimediálnym riešeniam, ktoré cestu spríjemňujú a poskytujú poučné informácie.
Cesta na túto výstavu taká príjemná a poučná nebola – v aute v ktorom sme cestovali nebol nainštalovaný systém Funtoro. To však až tak zásadne nevadilo, pretože sme vyrážali o pol noci z Bratislavy a tak sme aj tak spali.

Samotná výstava poskytovala pohľad na budúcnosť – podľa všetkého je táto budúcnosť plná čipov v kartách, kamier, počítania ľudí a NFC (Near Field Communication). Obzvlášť zaujímavé riešenie bolo pre nás bezdrôtové riešenie zábavy v autobusoch, kde je prístupový bod v jednej „krabici“ s multimediálnym serverom a každý si mohol obsah prehliadať na svojom mobilnom zariadení. Jedinou chybou krásy tejto technológie je jej nespoľahlivosť (podľa výrobcov zapríčinená zahltením okolia Wi-Fi sieťami, avšak viacero zákazníkov s ňou má zlé skúsenosti). Toto riešenie pomohlo zároveň spolužiakovi v rozhľade ohľadom jeho diplomovej práce, ktorú už spracováva a má obdobnú (mierne komplexnejšiu) tému.

Stretli sme mnoho zaujímavých ľudí s profesionálnymi riešeniami, ktoré sú v produkcii dlhé roky ale aj prototypmi, ktoré nie vždy fungovali tak ako by mali. Neobyčajné bolo aj stretnutie istého Taiwanského dodávateľa hardvéru, ktorý si myslel, že sme z Ázie.
Obedná prestávka poskytovala zaujímavú možnosť naobedovania za 17 eur, ktorú využil iba jeden náš spolužiak. Vraj to však stálo za to. Čo sa týka cesty domov, tá bola zaujímavá z dôvodu zastavenia sa v Mníchove s návštevou lokálnej reštaurácie a taktiež prezretia si verejne prístupných pamiatok (v pokročilom čase už nebolo skoro nič otvorené...).

Celý deň bol jednoznačne veľmi zaujímavým a je obrovskou výhodou že máme na fakulte aj zastúpenie takejto skvelej firmy, ktorá nás zdarma berie na takéto udalosti. Verím, že ak sa takýchto spoločností nájde viac bude študovanie na FIIT o to lepším zážitkom a zároveň budeme mať väčší dotyk s realitou a novými technológiami.